tempobet giris

Ne Zaman Emekli Olurum?

ne zaman emekli olacağım

Düzenli olarak çalışan kişilerin emekli olma yaşı konusundaki merakı yaygındır. Emeklilik için SGK tarafından belirlenen bazı şartlara uyum sağlamak gerekir.

Emeklilik Şartları Neler?

Emekli olmak için temelde gereken şartlar belli bir süre sigortalı olmakla başlıyor. Kadın ve erkek çalışana göre değişecek şekilde sigortalı gün sayısının belirtilen şarta uyması gerekli. İkinci en önemli şart ise bir süre SGK’ ya pirim ödenmesi. Kurumsal firmada sigortası yatan kişiler bu pirimi ödemekle yükümlü bulunuyor. Ancak bunlara ek olarak belirtilen yaşın doldurulmuş olması da en önemli kısım.

Emeklilik Yaşı Ve Şartlarına Örnek 

Sigorta girişi 1 Mayıs 2008 ile 31 Aralık 2035 arasındaki kişiler için emeklilik yaşı değişiyor. Pirim ödeme gün sayısı 7200 ile şart koşulmuş durumda. Bu kişiler, 60 yaşında emekli olabiliyor. Ancak bu süre dışındakilerde ise şöyle değişiklik söz konusu:

  • 2036 yılı sene başı ve 2037 yılı sene sonu arasında belirtilen pirim gününü tamamlayanlar 61 yaşında
  • 2038 ve 2039 yılı arasındakiler aynı durumlar geçerli olmak şartıyla 62 yaşında
  • 2040 – 2041 arasındakiler, yine 7200 günle 63 yaşında emekli oluyor.

Ne Zaman Emekli Olunacağı Nasıl Öğrenilir?

Emekli olmak için net bir tarih öğrenmek isteyenler SGK sitesinde yer alan bilgileri doldurarak arama yaptırabilmektedir.  Platformda ne zaman sigorta başladığı gibi bilgiler istenmektedir. Erken yaşlanma olup olmadığı, maluliyet durumu ne zaman emekli olurum sorusu için önemli bölümlerdir. SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik gün sayısı, fiili gün sayısı gibi alt alta kriterlerden kendinize uygun olanı doldurmanız gerekir. Bu bilgileri arama bölümüne yazdığınız zaman size otomatik olarak sonuç verecektir.  Yıllara ve pirim gününe göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bazı mesleklerde yıpranma payı da düşülebilmektedir.

Pirim Ödemeleri ve Emekli Maaşı Arasında Nasıl Bağ Var?

Emekli maaşı ne kadar alınacağı sorusu için de pirim ödemeleriyle paralel bir durum söz konusu. Pirim ödeyen firma ne kadar yüksekten maaşı gösterirse emekli maaşı da bu kadar fazla oluyor. Bazı iş yerleri düşük maaş gösterdiği için emekli maaşı da düşükten ödenebiliyor.