tempobet giris

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

çeyiz hesabı nasıl açılır

Çeyiz hesabı nedir, ne gibi avantajları vardır gibi soruların cevabını merak eden birçok kişi, bu avantaj sayesinde evlilik masraflarını azaltabilir.

17 Nisan tarihinde başvuruları alınmaya başlayan çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf yapmalarını teşvik etmek için oluşturuldu. devlet katkısının eklenerek evlenecek olanlar için çeşitli destekler sunan bu hesap sayesinde 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş olan kişiler bankalarda çeyiz hesabı adı altında hesap açtırırlar. Sadece TC vatandaşlarının başvuru yapabileceği bu sistem, evlenmek isteyen çiftler tarafından ayrı ayrı da açılabilir. Ayda en az 100 TL para yatıranlar ve bu parayı 3 yıl hiç çekmeyenler aylık ya da 3 aylık periyotlarla para biriktirebiliyor.

Ne Kadar Destek Veriliyor?

Destek vermek açısından 7 bin 500 TL’ye kadar çıkan teşvikler bulunuyor. Bireysel emekliliğinin bir alt grubu olan bu sistem sayesinde çeyiz hesabı açtıranlar kısa sürede para biriktirip teşvik alır. Para biriktirmek isteyenler için uygun bir sistem olan bu uygulamala dahil olmak için çalışmak istediğiniz bankaya giderek çeyiz hesabı açtırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Banka sizi yönlendirerek uygun bir plan belirlemeniz için yardımcı olacaktır. Bir ay fazla biraz az para da ekleyebilirsiniz. Tamamen bütçenize göre değişecek olan birikimlerinizin hesaplanması için en kolay yolları tercih edebilirsiniz.

%25 Devlet Katkısı Var

Çeyiz hesabı için %25 destek veriliyor. Bu destekten yararlanmak için aileler çocuklarının velisi olarak 24 yaş altında da bu hesabı açtırabiliyorlar. Devlet katkısı oranları sizin ödediğiniz miktar arttıkça artıyor. Evlenme 27 yaşını doldurmadan önce gerçekleşmeli ve 6 ay içinde evlilik cüzdanı örneğiyle birlikte başvuru yapılmalıdır. Başvurunun yapılmasının ardından ödemeler yapılacaktır. Birikimin destek vermesi için en az 36 ay ödeme yapılması gerekir. Eğer ödeme yapılmazsa o zaman devlet desteği verilmez. 36 aydan fazla olan zaman dilimleri için de verilecek olan destek 9 bin TL’yi geçmemektedir. Her yıl yeniden değerleme oranlarının artış gösterdiği bilinmektedir. Bu oranların en iyi şekilde değerlendirilmesi için birikimlerinizin eksiksiz yatırılması ve ara dönemlerde çekim yapılmaması gerekir.