tempobet giris

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

Benzer Videolar

Borsada başarılı sonuçlar almak için gerekli en önemli konu borsa analizi denebilir. Çünkü ne zaman hangi hisse senedinin yükselişe geçeceğini doğru tahmin etmek gerekir.

 Üç Aşamalı Temel Analiz

Temel analiz, ekonomi, sektör ve şirket olarak sıralanabilir. Bu araçların temel amacı, yatırımcıların tüm değişimleri temelde nedenleri ile değerlendirmesini sağlamaktır. Bir açıdan yatırımcıların ne tür hazırlıklar yapması gerektiği belirlenir. Borsada temel analiz bir açıdan kazanç için temel ihtiyaç olan bakış açısıdır. Zararı durdurmak istediğiniz zaman bir açıdan yönlendirici olacaktır. Temel amaç kar elde etmek olduğu için yatırımcılar hisse senetlerinin geleceğini tahmin ederken sağlam adımlar atmalıdır.

Temel analizde ekonomik gelişmeler takip edilmelidir. Sektörün ekonomik gidişattan nasıl etkilendiği, genel siyasi değişiklikler gibi ayrıntılar önemlidir. Geçmişte oluşan siyasi ekonomik durumlar paralelinde doğru tahminler yürütülebilir. Ancak garantisi yoktur. Borsada alım satımların en iyi şartlarda gerçekleşmesi için yön belirlenecektir.

Borsada Teknik Analiz

Önemli başka bir analiz türü de teknik analizdir. Bu analizin temel amacı, gelecekte olası durumları önceden tahmin etmektir. Yani grafikler kullanılarak ne gibi iniş çıkışlar olduğuna bakılır. Alıcı satıcıların belli zaman aralıklarında verdiği tepkiler önemlidir. Teknik analizin temel analizden farkı, ekonomik ve siyasi değerlendirmelere çok bakılmamasıdır. Hisse fiyatları teknik açıdan analize alındığı zaman devamlılık, değişim öncelikli gelir. Grafik içerisinde görülen dalgalanmalar ve teknik bazı terimleri bu kapsamda değerlendirmek mümkündür.

Teknik Analiz Yaparken Hata Yapmamak İçin

Borsada teknik analiz yaparken yapılan hatalar vardır.  Çok ayrıntısı olan bu analiz türü, anlık olarak gerçekleştiği için hata payı yüksektir. Hataların en çok görüldüğü grafik türü mum grafikleridir.  Bunu gidermek için de demo hesap önem kazanır. Yani deneme yanılma ile tecrübe kazanılması önemlidir. Sanal para ile hata yaptığınız zaman doğruyu öğrenmek zararsız şekilde gerçekleşecektir. Yatırımlar öncesinde şu detaylara önem vermek gerekir:

  • Başkalarından tavsiye alarak yatırım yapılmaması gerekir.
  • Grafiklerin iyi değerlendirilmesi önemlidir. Ayrıntılı ve doğru analize odaklanılmalıdır.
  • Hisse senetleri hakkında araştırma yapmamak en önemli hatadır.
  • Fiyat dengelerinin alt ve üst seviyelerine dikkat edilmesi gerekir.
  • Devamlı olarak yeni gelişmelerin takibi olmalıdır.

 

Benzer İçerikler